Language, Ideology and Politics in Croatia
Povzetek
Izhajajoč deloma iz osnovnih tez svoje pred kratkim izšle knjige Čiji je jezik (Čigav je jezik?) avtor podaja pregled zapletenega odnosa med jezikom, ideologijo in politiko na Hrvaškem v preteklih dveh desetletjih, vključno z novimi primeri in razčlembami. Razprava se osredotoča na vprašanja, povezana s Hrvaško, ki so lahko zanimiva za tuje slaviste in jezikoslovce, medtem ko se knjiga (v hrvaščini) ukvarja s problemi jezika, politike, ideologije in družbenega jezikoslovja na splošno.
Prenosi
Literatura
Mate KAPOVIĆ, 2011: Čiji je jezik? Zagreb: Algoritam.
Snježana KORDIĆ, 2010: Jezik i nacionalizam. Zagreb: Durieux.
William LABOV, 1994: Principles of Linguistic Change. Volume 1: Internal Factors, Oxford UK – Cambridge USA: Blackwell.
James MILROY, 2007: The Ideology of the Standard Language. The Routledge Companion to Sociolinguistics. Ed. Carmen Llamas, Louise Mullany & Peter Stockwell. London–New York: Routledge. 133–139.
James MILROY, Lesley MILROY, 1999: Authority in Language: Investigating Standard English. London–New York: Routledge.
Willem VERMEER, 1982: On the principal sources for the study of Čakavian dialects with neocircumflex in adjectives and e-presents. Studies in Slavic and General Linguistics 2, 279–340.
Copyright (c) 2011 Univerzitetna založba Univerze v Mariboru
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 mednarodno licenco.
Avtorske pravice
Avtorji sprejetih prispevkov ohranijo avtorske pravice svojega besedila, obenem pa uredništvu revije Slavia Centralis priznavajo pravico do elektronske distribucije prispevka. Avtorji lahko svoje besedilo (v natisnjeni ali elektronski verziji) ponovno objavijo zgolj ob navedbi prvotne objave v reviji Slavia Centralis. Avtorji lahko objavljeno besedilo dodajo tudi na osebno spletno stran, oddelčno spletno stran ali na institucionalne repozitorije.
Plagiatorstvo
Slavia Centralis je nekomercialna in prosto dostopna mednarodna znanstvena revija. Kot taka je zavezana etičnim načelom glede zaupnosti, izvirnosti in intelektualne poštenosti. Kršenje avtorskih pravic in plagiatorstvo obravnava zelo resno, zaradi česar z ustrezno programsko opremo preverja morebitno podobnost z vsebino drugih besedil.
Avtorji morajo upoštevati naslednje:
Predloženo besedilo mora biti izviren znanstveni članek. Vsi viri morajo biti korektno navedeni. Besedilo ne sme biti istočasno predloženo uredniški presoji drugih publikacij.
Za vključeno gradivo (citati, ilustracije, tabele ipd.) je treba pridobiti ustrezna dovoljenja, ki izhajajo iz avtorskih pravic.
Objava v reviji Slavia Centralia ne predvideva plačila.