Mirror image properties in human languages
Povzetek
Lastnosti zrcalnih podob v človeških jezikih
Avtor na podlagi primerov iz angleščine, poljščine, malajščine, gotščine, latinščine in klasične grščine razpravlja o lastnostih zrcalnih podob v človeških jezikih. Kljub upoštevanju omejenega števila jezikov ugotavlja, da je lastnost zrcalne podobe značilnost vseh jezikov sveta. Razprava, ki se začenja z opisom naravnega pojava zrcalne slike in se nadaljuje z opazovanjem tega pojava v jeziku, prikazuje lastnosti zrcalne podobe na primeru stavkov, podvojitev in palindromov.
Prenosi
Literatura
N. CHOMSKY, 1972: Syntactic structures. The Hague: Mouton.
J. LYONS, 1975: Chomsky. Translated by Stanosz Barbara. Warszawa: Wiedza Powszechna.
T. MORAWSKI, 2008: Kobyła ma mały bok, czyli o polskich palindromach. Wydawca: Spółdzielnia »Rozrywka«.
T. MORAWSKI, 2009: Raz czart raz czar. Palindromy – czytaj tak albo wspak. Wydawnictwo SORUS.
R. L. TRASK, 1999: A dictionary of grammatical terms in linguistics. London: Routledge
_____________________________________________________________________________________________________________________________
https://www.paul-signac.org/
http://www.artcyclopedia.com/artists/ruysdael_salomon_van.html
Copyright (c) 2009 Univerzitetna založba Univerze v Mariboru
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 mednarodno licenco.
Avtorske pravice
Avtorji sprejetih prispevkov ohranijo avtorske pravice svojega besedila, obenem pa uredništvu revije Slavia Centralis priznavajo pravico do elektronske distribucije prispevka. Avtorji lahko svoje besedilo (v natisnjeni ali elektronski verziji) ponovno objavijo zgolj ob navedbi prvotne objave v reviji Slavia Centralis. Avtorji lahko objavljeno besedilo dodajo tudi na osebno spletno stran, oddelčno spletno stran ali na institucionalne repozitorije.
Plagiatorstvo
Slavia Centralis je nekomercialna in prosto dostopna mednarodna znanstvena revija. Kot taka je zavezana etičnim načelom glede zaupnosti, izvirnosti in intelektualne poštenosti. Kršenje avtorskih pravic in plagiatorstvo obravnava zelo resno, zaradi česar z ustrezno programsko opremo preverja morebitno podobnost z vsebino drugih besedil.
Avtorji morajo upoštevati naslednje:
Predloženo besedilo mora biti izviren znanstveni članek. Vsi viri morajo biti korektno navedeni. Besedilo ne sme biti istočasno predloženo uredniški presoji drugih publikacij.
Za vključeno gradivo (citati, ilustracije, tabele ipd.) je treba pridobiti ustrezna dovoljenja, ki izhajajo iz avtorskih pravic.
Objava v reviji Slavia Centralia ne predvideva plačila.