Slovensko zamejstvo kot vsebine kurikula osnovnih in srednjih šol v Sloveniji
Povzetek
Slovenci v zamejstvu kot avtohtona manjšina živijo v
obmejnih območjih Italije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške. Skupni evropski
prostor jim omogoča razvoj kulturnega prostora z daljnosežnimi
implikacijami. Analitičen pregled obravnave slovenskega zamejstva skozi
prizmo vsebin, ki jo določajo učni načrti osnovnih in srednjih šol, dejansko
izkazuje navzočnost njim namenjene tematike. Raziskovalci so pregledali
vsebine osnovnošolskega in srednješolskega kurikula in učbenikov, s pomočjo
posebnega vprašalnika za učence, dijake in javnost pa pridobili védenja o
dejanskem stanju v šolski praksi. Po obdelavi kvantitativnih podatkov in
posvetovalnih srečanjih s strokovnjaki so izdelali predloge sprememb učnih
načrtov in izboljšav osnovnošolskega in srednješolskega kurikula.
Prenosi
Literatura
Černigoj, M., in Žvelc, M. (2013). Svet smo mi 7. Učbenik za domovinsko in državljansko kulturo ter etiko. DZS.
Herakovič, K. (2009) Slovenci v zamejstvu v učnih načrtih in učnih gradivih pri pouku geografije in slovenščine v gimnazijah. Diplomsko delo. Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta. Pridobljeno s https://repozitorij.uni-lj.si/ Dostopno: 3.6.2020.
Justin, J., ur. (2014). Državljanska in domovinska vzgoja ter etika. Učbenik za državljansko kulturo in etiko v 7. razredu osnovne šole. 12 d. o. o. Učbeniška gradiva.
Koncut, A. (2015). Tematika zamejstva pri geografiji in zgodovini v osnovni šoli. Magistrsko delo. Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta. Pridobljeno s https://repozitorij.uni-lj.si/ Dostopno: 3. 6. 2020.
Novak, F. (2003). Geografija Slovenije za 9. (8.) razred. Učbenik za 9. razred devetletne in 8. razred osemletne osnovne šole. DZS, Ljubljana.
Peršak, T. (1984). Politika enotnega slovenskega kulturnega prostora. Sodobnost. Letnik 32/8, 9. str. 842.
Senegačnik, J., idr. (2015). Geografija Slovenije/Szlovénia földrajza. Učbenik za 9. razred dvojezične OŠ/Tankönyv a kétnyelvü általános iskolák 9. Osztálya számára, Modrijan.
Stergar, J. (1987). Narodnostna problematika v osnovnošolskih učbenikih spoznavanja družbe in zemljepisa v SR Sloveniji. Razprave in gradivo. INV Ljubljana.
Tomassini, K., in Janžekovič, M. (2015). Geografija 9, i-učbenik za geografijo v 9. razredu osnovne šole. Zavod RS za šolstvo.
Zakoni, pravne podlage in spletni viri
Slovensko zamejstvo kot vsebine kurikula osnovnih in srednjih šol v Sloveniji. Zaključno poročilo projekta ARRS Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije. Pridobljeno s https://zamejstvovkurikulu.splet.arnes.si/ (Dostopno 3. 6. 2020)
Zakon o odnosih Republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja (Uradni list RS, št. 43/06 in 76/10).
Resolucija o položaju avtohtonih slovenskih manjšin v sosednjih državah in s tem povezanimi nalogami državnih in drugih dejavnikov Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 35/96).
Teze zakona o odnosih republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja. SKGZ Trst. Pridobljeno s http://www.skgz.org/sl/teze-zakona-o-odnosih-republike-slovenije-s-slovenci-zunajnjenih- meja. (Dostopno 4. 3. 2020.)
Učni načrti:
Pridobljeno s http://www.mizs.gov.si/delovna_podrocja/direktorat_za_predsolsko_vzgojo_in_osnovno_solstvo/osnovno_solstvo/ucni_nacrti/posodobljeni_ucni_nacrti_za_obvezne_predmete/ (Dostopno 4. 4. 2018.)
Učbeniki: Pridobljeno s http://www.mizs.gov.si/si/delovna_podrocja/urad_za_razvoj_in_kakovo–st_izobrazevanja/sektor_za_razvoj_izobrazevanja/ucbeniki/ (Dostopno 4. 4. 2018.)
Copyright (c) 2021 Lucija Čok
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 mednarodno licenco.