Reformacija na Slovenskem: obravnava pri pouku slovenščine kot tujega jezika v Srbiji

  • Maja Đukanović Univerza v Beogradu, Filološka fakulteta
Ključne besede: pouk slovenščine kot tujega jezika, reformacija, reformatorji, protestantizem, pouk slovenščine

Povzetek

V prispevku je analiziran način predstavljanja reformacije in reformatorjev pri pouku slovenščine kot tujega jezika v Srbiji, in sicer na štirih ravneh: (1) v kontekstu pouka slovenščine na univerzah v tujini, (2) pri pouku slovenščine v društvih Slovencev, (3) na komercialnih jezikovnih tečajih ter (4) pri pouku slovenščine kot izbirnega tujega jezika v osnovnih šolah. Predstavljen je vpliv vrednot iz obdobja reformacije na sodobni pouk slovenščine kot tujega jezika v kontekstu poznavanja slovenske kulturne zgodovine in oblikovanja slovenske nacionalne identitete. V sodobnem procesu poučevanja tujih jezikov je velik poudarek na sprejemanju raznolikosti, drugačnosti in multikulturnosti, kar velja tudi za pouk slovenščine kot tujega jezika. Pouk, ki zajema književnost slovenske reformacije in slovensko reformacijo nasploh, torej v kontekstu poučevanja slovenščine kot tujega ali drugega jezika, prispeva tudi k razvoju medkulturnega dialoga oziroma razvija tudi multikulturne kompetence. Obravnavano je učno gradivo iz učbenikov in priročnikov, tiskanih v Sloveniji, in sicer na Centru za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Biografija avtorja

Maja Đukanović, Univerza v Beogradu, Filološka fakulteta

Beograd, Srbija. E-pošta: maja.djukanovic@fil.bg.ac.rs

Literatura

Tatjana BUKVIČ, 2016: Dopolnilni pouk slovenskega jezika in kulture v Republiki Srbiji: raziskava med učenci, starši in učiteljicami. Slovenika: Časopis za kulturu, nauku i obrazovanje (Časopis za kulturo, znanost in izobraževanje) II, 21–32.
Maja ĐUKANOVIĆ, 2014: Pouk slovenskega jezika in kulture v Srbiji. Sto let slovenistiky na Univerzite Karlove v Praze: pedagogove a vedci ve stinu dejin (Sto let slovenistike na Karlovi univerzi v Pragi: pedagogi in znanstveniki v senci zgodovinskih sprememb). Vyd. 1. Ur. A. Jensterle Doležalova, J. Honzak Jahić, A. Šurla. Praha: Filozoficka fakulteta Univerzity Karlovy. 405–411.
– –, 2014: Slovenščina v Srbiji: preteklost, sedanjost in prihodnost. Prihodnost v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi. Ur. Hotimir Tivadar. Ljubljana: Filozofska fakulteta. (50. seminar slovenskega jezika, literature in kulture). 177–184.
– –, 2015: Poglavlja iz slovenačke kulture. Beograd: Filološki fakultet.
– –, 2011: Slovenske etnografske prvine v slovaropisju. Meddisciplinarost v slovenistiki. Ur. S. Kranjc. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. (Obdobja, 30). 107–112.
Slavko GABER (ur.), 2006: Zakaj Finci letijo dlje? Nova Gorica: Educa, Melior.
Irena KUŽNIK, 2014: Motivacija za učenje slovenščine kot maternega in manjšinskega jezika pri pripadnikih manjšinske in nemanjšinske skupnosti v Srbiji. Mednarodno znanstveno srečanje doktorskih študentov slovenistike in slavistike: zbornik. Ur. Nina Ditmajer. Maribor: Zveza društev Slavistično društvo Slovenije. 71–76.
Boris PATERNU, 2008: Trubarjeva prebuja individualne, nacionalne in globalne identitete. Slovenščina med kulturami. Ur. Miran Košuta. Ljubljana: Slavistično društvo Slovenije.
Mirko RUPEL, 1951: Novo Trubarjevo pismo. Slavistična revija IV, 111–113.
Vlado SCHMIDT, 1986: Pedagoško delo protestantov na Slovenskem v 16. stoletju. Simpozij Slovenci v evropski reformaciji šestnajstega stoletja. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete. 203–211.
Elena TOMOVA, 2010: Protestantske teme pri poučevanju slovenskega jezika na Plovdivski univerzi v Bolgariji. Reformacija na Slovenskem (ob 500-letnici Trubarjevega rojstva). Ur. Aleš Bjelčevič. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. (Obdobja, 27). 261–264.
Tadej VIDMAR, 2010: Ideja vseživljenjskosti učenja pri slovenskih protestantih. Reformacija na slovenskem (ob 500-letnici Trubarjevega rojstva). Ur. Aleš Bjelčevič. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. (Obdobja, 27). 265–274.
Alenka ŽBOGAR, 2010: Pouk književnosti slovenske reformacije za 21. stoletje. Reformacija na slovenskem (ob 500-letnici Trubarjevega rojstva). Ur. Aleš Bjelčevič. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. (Obdobja, 27). 275–287.
Objavljeno
2020-11-06
Kako citirati
Đukanović M. (2020). Reformacija na Slovenskem: obravnava pri pouku slovenščine kot tujega jezika v Srbiji. Slavia Centralis, 12(1), 278–285. https://doi.org/10.18690/scn.12.1.278–285.2019
Rubrike
Articles