Grafični evfemizmi v računalniško posredovani komunikaciji
Povzetek
Prispevek predstavlja analizo grafičnih evfemizmov izbranih kletvic v računalniško posredovani komunikaciji (Twitter in komentarji pod novinarskimi prispevki) in skuša ugotoviti, kako jih uporabniki prikrijejo z namenom, da bi se izognili avtomatskemu zaznavanju in izbrisu svojih tvitov ali komentarjev. Najpogostejša tipa grafičnih evfemizmov sta nadomeščanje črke z nečrkovnim znakom in vstavitev nečrkovnega znaka v besedo. Zelo pogosto je tudi zaporedje ponavljajočih se znakov v takih besedah. Manj pogosti so nadomeščanje črkovnega elementa z vizualno podobnim znakom ter zamenjave črk z drugimi črkami in kombinacijami črk s podobno izgovarjavo. Analiza tudi pokaže, da so uporabniki zelo inovativni; sklopi, besedne igre in razne besedotvorne inovacije so zelo pogosti, čeprav je njihov prvotni namen igra z jezikom in ne prikrivanje tabuiziranih besed.
Prenosi
Literatura
Keith ALLAN in Kate BURRIDGE, 2006: Forbidden Words. Taboo and the Censoring of Language. Cambridge: Cambridge University Press.
Teja ANTONČIČ, 2006: Jezikovne in stilne posebnosti novih medijev: primer spletnih klepetalnic. Diplomsko delo. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
Saša BABIČ, 2015: Beseda ni konj. Estetska struktura slovenskih folklornih obrazcih. Ljubljana: Založba ZRC.
Aynur M. BUDAGOVA, 2014: Pragmatic Aspects of Mass-Media. Вісник Запорізького національного університету 1. 175–180.
David CRYSTAL, 2011: Internet Linguistics. London, New York: Routledge.
Tomaž ERJAVEC, Darja FIŠER in Nikola LJUBEŠIĆ, 2015: Razvoj korpusa slovenskih spletnih uporabniških vsebin Janes. Zbornik konference Slovenščina na spletu in v novih medijih. Ur. Darja Fišer. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. 20–26.
Robertas KUDIRKA, 2012: The Old and the New Formation of Euphemisms. Graphical Euphemisms Formation in Electronic Discourse. Lietuvių kalba, 6/6. s. p.
Nataša LOGAR, 2005: Besedotvorni sklopi. Slavistična revija 53/2, 171–192.
– –, 2006: Stilno zaznamovane nove tvorjenke – tipologija. Slavistična revija (posebna številka), 87–101.
Mija MICHELIZZA, 2015: Spletna besedila in jezik na spletu. Primer blogov in Wikipedije v slovenščini. Ljubljana: Založba ZRC.
Bernard NEŽMAH, 2011: Kletvice in psovke. Ljubljana: Družba Piano.
Steven PINKER, 2008: The Stuff of Thought. Language as a Window into Human Nature. London: Penguin Books.
Maks PLETERŠNIK, 2014: Slovensko-nemški slovar.
Irena STRAMLJIČ BREZNIK in Ines VORŠIČ, 2009: Grafoderivati v tiskanih oglasih. Teorija in praksa 46/6, 826–838.
Vasja VEHOVAR, Andrej MOTL, Lija MIHELIČ, Boštjan BERČIČ in Andraž PETROVČIČ, 2012: Zaznava sovražnega govora na slovenskem spletu. Teorija in praksa 49/1, 171–189.
Urška VRANJEK OŠLAK in Ajda CENTA, 2015: Prava frekvenca – analiza žaljivega govora v spletnih komentarjih. Zbornik konference Slovenščina na spletu in v novih medijih. Ur. Darja Fišer. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. 75–79.
Copyright (c) 2017 Univerzitetna založba Univerze v Mariboru
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 mednarodno licenco.
Avtorske pravice
Članki so objavljeni pod pogoji mednarodne licence Creative Commons ATTRIBUTION-NONCOMMERCIAL 4.0 INTERNATIONAL (CC BY-NC). https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/
Plagiatorstvo
Slavia Centralis je nekomercialna in prosto dostopna mednarodna znanstvena revija. Kot taka je zavezana etičnim načelom glede zaupnosti, izvirnosti in intelektualne poštenosti. Kršenje avtorskih pravic in plagiatorstvo obravnava zelo resno, zaradi česar z ustrezno programsko opremo preverja morebitno podobnost z vsebino drugih besedil.
Avtorji morajo upoštevati naslednje:
Predloženo besedilo mora biti izvirni znanstveni članek. Vsi viri morajo biti korektno navedeni. Besedilo ne sme biti istočasno predloženo uredniški presoji drugih publikacij.
Za vključeno gradivo (citati, ilustracije, tabele ipd.) je treba pridobiti ustrezna dovoljenja, ki izhajajo iz avtorskih pravic.
Objava v reviji Slavia Centralia ne predvideva plačila.