Kreacja mniejszości narodowościowych i problem identyfikacji jednostki – Grenki med Andreja Skubica
Povzetek
Prispevek, katerega tema je način predstavitve narodnih manjšin v romanu Andreja Skubica Grenki med, je poskus identifikacije pravega junaka romana. V času globalizacije se teh problemov loteva tudi leposlovje. Da bi dosegli želeni cilj, si avtorji zamišljajo svet in vanj umeščajo glavne like, ki jih lahko analiziramo z različnih vidikov. Ker imajo literarni liki obravnavanega romana težave z lastno identiteto, ne znajo enoumno opredeliti svoje družbene in narodne pripadnosti.
Prenosi
Literatura
– –, 2007: Płynne czasy. Życie w epoce niepewności. Przeł. M. Żakowski. Warszawa: Wydawnictwo Sic.
Jerzy BRALCZYK, 2002: Język na sprzedaż. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
Stanisław JAWORSKI, 2001: Podręczny słownik terminów literackich, Kraków: Universitas.
Katarzyna MOSIOŁEK - KŁOSIŃSKA, 1999: Ślady polskich przemian po 1989 roku w słownictwie ogólnym. Polszczyzna w komunikowaniu publicznym. Red. J. Bralczyk, H. Majkowska. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrszawskiego.
Sławomir MROŻEK, 2000: Smutek czy depresja, Małe listy. Warszawa: Nor sur Blanc.
Юрій САДЛОВСКИЙ, 2005: Природа танцю або тактом звідусіль. Рига – Львів: P.K.S.
Andrej SKUBIC, 2000: Grenki med, Ljubljana: DZS.
Đurđa STRSOGLAVEC, 2005: Meje moje kulture so meje mojega sveta (Večkulturnost v prozi Polone Glavan in Andreja Skubica). 41. seminar slovenskega jezika, literature in kulture: Večkulturnost v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi. Zbornik predavanj. Ljubljana: Filozofska Fakulteta.
Olga TOKARCZUK, 2004: Ostatnie historie. Kraków: Wydawnictwo Literackie.
Janusz Leon WIŚNIEWSKI, 2001: Samotność w sieci: Tryptyk. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, Prószyński.
Alojzija ZUPAN - SOSIČ, 2003: Zavetje zgodbe. Ljubljana: Literarno-umetniško društvo Literatura.
Copyright (c) 2009 Univerzitetna založba Univerze v Mariboru
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 mednarodno licenco.
Avtorske pravice
Članki so objavljeni pod pogoji mednarodne licence Creative Commons ATTRIBUTION-NONCOMMERCIAL 4.0 INTERNATIONAL (CC BY-NC). https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/
Plagiatorstvo
Slavia Centralis je nekomercialna in prosto dostopna mednarodna znanstvena revija. Kot taka je zavezana etičnim načelom glede zaupnosti, izvirnosti in intelektualne poštenosti. Kršenje avtorskih pravic in plagiatorstvo obravnava zelo resno, zaradi česar z ustrezno programsko opremo preverja morebitno podobnost z vsebino drugih besedil.
Avtorji morajo upoštevati naslednje:
Predloženo besedilo mora biti izvirni znanstveni članek. Vsi viri morajo biti korektno navedeni. Besedilo ne sme biti istočasno predloženo uredniški presoji drugih publikacij.
Za vključeno gradivo (citati, ilustracije, tabele ipd.) je treba pridobiti ustrezna dovoljenja, ki izhajajo iz avtorskih pravic.
Objava v reviji Slavia Centralia ne predvideva plačila.