Uredniška politika
Namen. Revija za elementarno izobraževanje (REI) je mednarodna, recenzirana, prosto dostopna revija, ki objavlja znanstvene članke s področja vzgoje in izobraževanja, zlasti na predšolski in osnovnošolski stopnji. Objavljeni članki strokovnjake na vzgojno-izobraževalnem področju seznan(ja)ijo in sooč(i)ajo s sodobnimi spoznanji in razpravami na področju izobraževanja. Osnovni namen revije je povezati širok spekter teoretičnih izhodišč in praktičnih rešitev v izobraževanju ter tako spodbujati različne metodološke in vsebinske razprave. Uredniški odbor združuje strokovnjake in raziskovalce iz več evropskih držav in s tem želi ustvariti možnosti za živahen dialog med raznovrstnimi disciplinami in različnimi evropskimi praksami, povezanimi z izobraževanjem. Revija za elementarno izobraževanje objavlja prispevke, ki obravnavajo pomembna, sodobna vprašanja na področju vzgoje in izobraževanja, in ki uporabljajo primerno znanstveno metodologijo ter so slogovno in jezikovno ustrezni. Odražati morajo pomemben prispevek k znanosti oziroma spodbudo za raziskovanje na področju vzgoje in izobraževanja z vidika drugih povezanih ved, kot so kognitivna psihologija, razvoj otroka, uporabno jezikoslovje in druge discipline. Revija sprejema v objavo le članke, ki še niso bili objavljeni drugje, in ki niso bili istočasno poslani v objavo drugim revijam. Prispevki so lahko v slovenskem, angleškem ali nemškem jeziku.
Postopek strokovnega pregleda. Vsak rokopis, ki izpolnjuje tehnične standarde in ustreza ciljem in namenu revije, bo podvržen dvojnemu slepemu strokovnemu pregledu. Recenzente izberejo uredniki. Recenzije bodo avtorju anonimno predstavljene in vrnjene v popravek. Popravljeno kopijo rokopisa s seznamom popravkov na ločeni strani je treba vrniti odgovornemu uredniku.
Prejete prispevke najprej pregleda urednik/založniški odbor in ugotovi, ali vsebinsko ustrezajo konceptu in kriterijem revije:
- Če prispevek ustreza konceptu in kriterijem revije, ga uredniški odbor pošlje dvema anonimnima recenzentoma. Članek, ki je vsebinsko skladen s konceptom revije, vendar ne ustreza drugim kriterijem, lahko uredništvo vrne avtorju, da ga popravi.
- O sprejemu ali zavrnitvi članka je avtor obveščen približno tri mesece po njegovem prejemu.
- Avtor dobi recenzirani prispevek vključno z morebitnimi priporočili za izboljšave/popravke, v primeru zavrnitve pa z navedenimi razlogi zanjo.
- Končno odločitev o objavi članka sprejme urednik na temelju priporočil recenzentov. Pri tem utemeljitve za svojo odločitev ni dolžan navesti.
- Besedilo prispevka mora biti pripravljeno v skladu z Navodili avtorjem.
- Avtor jamči, da so v prispevku predstavljeni podatki natančni, verodostojni in izvirni. Ko je članek sprejet v objavo, avtor podpiše Izjavo o etičnosti raziskovanja in Izjavo avtorja o izvirnosti prispevka. Vsi prispevki gredo skozi postopek za ugotavljanje plagiatorstva.
Preverjanje podobnosti vsebine člankov. Vsi predloženi rokopisi se pregledajo s programsko opremo DPV - Detektor podobnosti vsebin proizvajalca Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko in z drugimi viri, da se preveri, ali obstajajo prekrivanja ali podobno besedilo v prej objavljenih člankih.