Etika znanstvenega komuniciranja

Revija za elementarno izobraževanje (REI) je močno zavezana k izpolnjevanju in ohranjanju visokih etičnih standardov v vseh fazah življenjskega cikla znanstvene komunikacije. Kot izdajatelji se Pedagoška fakulteta Univerze v Mariboru, Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem in Pedagoška fakulteta Karlove univerze zavedajo odgovornosti kot varuhi etičnih načel znanstvenega komuniciranja. 

Uredniki REI so zavezani zagotoviti, da oglaševanje ali drugi komercialni prihodki ne bodo vplivali na uredniške odločitve. Uredništvo sestoji iz priznanih znanstvenikov in raziskovalcev iz različnih evropskih držav, ki si prizadevajo za spodbujanje dialoga med strokovnjaki iz različnih področij, tako na osrednjem področju revije, kot na vseh sorodnih področjih povezanih s znanstvenimi preiskavami v izobraževanju. Časopis odraža kakovost dela avtorjev in institucij, ki jih podpirajo.

Izjava REI o etiki znanstvenega objavljanja temelji na smernicah COPE (ang. Committee on Publication Ethics) in na obstoječih politikah Elsevierja. Predstavljena so naša ključna pričakovanja in odgovornosti urednikov, recenzentov, avtorjev in založnika.

  • Odgovornosti urednika: Odloča, ali je članek, posredovan v objavo, primeren za objavo. Pri sprejemanju odločitev o sprejemu rokopisa se lahko uredniki posvetujejo z uredništvom ali recenzentom; vedno nepristransko ravna in presoja članke izključno po njihovih vsebini, ne glede na raso, spol, spolno usmerjenost, versko prepričanje, etnično poreklo, državljanstvo ali politično opredelitev avtorjev; ne razkriva informacij o sprejetem rokopisu nikomur drugemu razen avtorju tega rokopisa, recenzentom, potencialnim recenzentom, drugim uredniškim svetovalcem in založnikom; je vedno pripravljen objaviti popravke, pojasnila, umike in opravičila, vendar le takrat, ko je potrebno; se v skladu s politikami založnika odziva v razumnih rokih in ukrepa, če je predloženim rokopisom ali objavljenim člankov očitano neupoštevanje etike v objavljanju ali je celo le ta kršena. Komunikacija z avtorjem v zvezi s pritožbami mora biti zabeležena in dokumentirana.

  • Odgovornosti avtorja: zagotovitev, da so založniku oddali povsem izvirno delo in potrditev, da njihov rokopis ni bil predhodno objavljen, sprejet ali obravnavan za objavo drugje; pravilno in ustrezno citiranje vseh uporabljenih virov v predpisanem citatnem stilu založnika; urejena soglasja imetnikov avtorskih pravic za uporabo gradiva, povsod tam, kjer je to potrebno; preprečiti podobnost z drugimi besedili v vseh oblikah; rokopis mora biti napisan tako, da zagotavlja ponovljivost predstavljenih rezultatov; lažne ali zavestno netočne navedbe so nesprejemljive; da takoj obvesti urednika časopisa, če se v njegovem delu odkrijejo znatne napake ali netočnosti in da nemudoma predloži uredniku dokaze o pravilnosti izvirnika; da v svojem rokopisu razkrije morebitno navzkrižje interesov (npr. donacije, zaposlitev, svetovanje, honorar, patentne prijave/registracije in drugo), kar bi lahko vplivalo na rezultate ali razlago raziskav, predstavljenih v prispevku; da zagotovlja, da je delo, ki je v nastanek vključevalo ljudi, nastalo v zakonitih okoliščinah (soglasje sodelujočih in izjava, da so bili vsi postopki izvedeni v skladu z ustreznimi zakoni in institucionalnimi smernicami in da jih je ustrezna institucija odobrila); zasebno pridobljenih informacij, na primer v pogovoru, dopisovanju ali razpravi s tretjimi osebami ali pisnega sporočila, ni uporabil brez izrecnega pisnega dovoljenja vira, kamor sodijo tudi informacije zaupne narave.

  • Odgovornosti recenzenta: sodelovati z urednikom pri sprejemanju uredniških odločitev in izboljšanju kakovosti rokopisa; obvestiti urednika, da ni usposobljen za pregled posredovanega rokopisa ali mu to ne dopušča ćas storiti v dogovorjenem roku; da vse rokopise, prejete v pregled, obravnava kot zaupne dokumente; da o njih ne razpravlja z drugimi in jih drugim tudi ne posreduje, če ga za to ne pooblasti urednik; pregleda rokopis objektivno in jasno izraža stališča z utemeljitvami; da se izogiba osebnim kritikam; da opozori na že objavljeno delo iz predmeta rokopisa, ki ga avtorji niso upoštevali oziroma navedli in urednika na to opozori. 

  • Odgovornosti založnika: zagotoviti, da vsi deležniki v procesu znanstvene komunikacije spoštujejo zgoraj navedena načela in standarde.

  • Preprečevanje neetičnega vedenja: vsakdo lahko obvesti urednike in/ali uredništvo, če v povezavi z objavljenimi prispevki v reviji zazna ali sumi kršitev neetičnega vedenja, tako da predloži dovolj informacij in dokazov za začetek postopka preverbe. Vsa obvestila o tovrstnih sumih kršitev bo uredništvo obravnavalo resno.

Izjava o omejitvi odgovornosti. Uredniki in člani uredništva ter recenzenti niso odgovorni za avtorjeva izražena mnenja, stališča in vsebino objavljenih prispevkov v reviji. Za izvirnost, lektoriranje rokopisov in morebitne napake so odgovorni samo avtorji. Odločitve recenzentov so edino orodje za objavo v reviji in so dokončne.