Prostorska analiza in modeliranje vzorca pojavljanja mokrotnih travnikov

Ključne besede: mokrotni travniki, digitalni model višin (DEM), GLM, krajina, napoved distribucije, vegetacija

Povzetek

V prispevku sta predstavljeni prostorska analiza in modeliranje, ki smo ju uporabili za spremljanje dinamike in vzorca pojavljanja mokrotnih travnikov (Molinion caeruleae Koch 1926) v Prekmurju. Osnovne podatke o razširjenosti mokrotnih travnikov smo pridobili s terenskim delom, geomorfološke in socioekonomske dejavnike, ki pojasnjujejo njihovo razširjenost in dinamiko pa z obdelavo osnovnih prostorskih podatkov (digitalnega modela višin, analiza cestnega omrežja in vzorca poselitve, analiza izbranih krajinskih elementov). V nadaljevanju smo s pomočjo generaliziranega linearnega modela (GLM) ugotavljali vpliv opazovanih geomorfoloških in socio-ekonomskih podatkov na sedanjo razporeditev mokrotnih travnikov v krajini. Število mokrotnih travnikov se je na Goričkem močno zmanjšalo. Najpomembnejša dejavnika, ki vplivata na pojavljanje travnikov na opazovanem območju sta nadmorska višina in naklon terena. Največ mokrotnih travnikov najdemo med 250 in 300 metri nadmorske višine. Na slemenih gričev so ti habitati zaradi urbaniziranega prostora ne pojavljajo. Z naraščanjem nagiba (inklinacije) se povečuje tudi število mokrotnih travnikov. Na ravnini so takšni travniki zaradi intenzifikacije kmetijske rabe skorajda izginili, prav tako na vrhovih gričev, ki so pozidani s stanovanjskimi objekti ali drugače degradirani. Najbolj ogrožena območja mokrotnih travnikov najdemo na ravninskem (južnem) delu Goričkega ter ob meji z Madžarsko in Avstrijo.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Biografije avtorja

Andrej Paušič, Biološki inštitut, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti / Novi trg 2, 1000 Ljubljana, Slovenija

Ljubljana, Slovenija: E-naslov: carni@zrc-sazu.si

Imelda Somodi, Inštitut za ekologijo in botaniko Madžarske akademije znanosti in umetnosti / 2-4. Alkotmány u., 2163 Vácratot, Madžarska.

Vácratot, Madžarska. E-mail: carni@zrc-sazu.si

Andraž Čarni, Laboratorij za raziskave v okolju, Univerza v Novi Gorici / Vipavska cesta 13, 5000 Nova Gorica, Slovenija.

Nova Gorica, Slovenija. E-naslov: carni@zrc-sazu.si

Objavljeno
2022-04-21
Kako citirati
Paušič A., Somodi I., & Čarni A. (2022). Prostorska analiza in modeliranje vzorca pojavljanja mokrotnih travnikov. Anali PAZU, 1(1), 21-27. https://doi.org/10.18690/analipazu.1.1.21-27.2011
Rubrike
Prispevki