Prispevki

Za oddajo prispevkov online je potrebna Register in Pojdi na vstop.

Pogoji za oddajo prispevka

Avtorji morajo med postopkom oddaje preveriti, če njihovi prispevki ustrezajo spodnjim zahtevam. V primeru, da ne ustrezajo, so prispevki lahko zavrnjeni.
  • Prispevek še ni bil nikjer objavljen, niti ni v procesu objavljanja v kakšni drugi reviji (oziroma je razlaga podana v polju Komentarji uredniku).
  • Prispevek je pripravljen v skladu z navodili za avtorje.
  • Za posredovani prispevek so urejena soglasja imetnikov avtorskih pravic za uporabo gradiva, povsod tam, kjer je bilo to potrebno.
  • Besedilo ustreza stilskim in bibliotehničnim zahtevam v navodilu za avtorje.
  • Avtorji smo se držali zahtev glede objave, da je poslano delo izvirno, ni plagiat in ni objavljeno drugje - lažne ali zavestno netočne izjave pomenijo neetično ravnanje in so nesprejemljive. Avtorji zagotavljamo, da so naša dela povsem izvirna dela, in če je/smo uporabil delo in/ali besede drugih, sem/smo jih ustrezno citirali ali povzeli in navedbe v prispevku natančno odražajo posameznikov prispevek k raziskovanju.
  • Posredovani prispevek vsebuje dovolj podrobnosti in referenc, da lahko drugi ponovijo delo.
  • Raziskava ustreza vsem veljavnim standardom etike v eksperimentiranju in integriteti v raziskovanju.

Smernice za avtorje

Se zanimate za oddajo prispevka v Revijo za geografijo?

Priporočamo, da si ogledate zavihek O reviji, kjer boste izvedeli vse o politikah in smernicah Revije za geografijo ter navodilih za pripravo prispevka. Prispevke oddamo prek sistema Open Journal Systems. Avtorji se morate pred oddajo prispevkov registrirati kot uporabniki spletišča revije ali, če ste že registrirani, se lahko le prijavite in pričnete s postopkom oddaje prispevka.

Navodila in smernice za avtorje

Avtorji morajo med postopkom oddaje preveriti, če njihovi prispevki ustrezajo spodnjim zahtevam. V primeru, da ne ustrezajo, so prispevki lahko zavrnjeni.

  • Prispevek še ni bil nikjer objavljen, niti ni v procesu objavljanja v kakšni drugi reviji (oziroma je razlaga podana v polju Komentarji uredniku).
  • Avtorji smo se držali zahtev glede objave, da je poslano delo izvirno, ni plagiat in ni objavljeno drugje - lažne ali zavestno netočne izjave pomenijo neetično ravnanje in so nesprejemljive. Avtorji zagotavljamo, da so naša dela povsem izvirna dela, in če je/smo uporabili delo in/ali besede drugih, sem/smo ustrezno citirali ali povzeli in navedbe v prispevku natančno odražajo posameznikov prispevek k raziskovanju.
  • Za posredovani prispevek so urejena soglasja imetnikov avtorskih pravic za uporabo gradiva, povsod tam, kjer je bilo to potrebno.
  • Posredovani prispevek vsebuje dovolj podrobnosti in referenc, da lahko drugi ponovijo delo.
  • Raziskava ustreza vsem veljavnim standardom etike v eksperimentiranju in integriteti v raziskovanju.

Navodila za pripravo člankov za Revijo za geografijo

1. Sestavine članka
Članki imajo naslednje sestavine:

  • glavni naslov članka,
  • ime in priimek avtorja,
  • avtorjeva izobrazba in naziv (primer: dr., mag., prof. geog. in zgod., izr. prof.),
  • avtorjev poštni naslov (primer: Univerza v Mariboru, Filozofska fakulteta, Oddelek za geografijo, Koroška 160, SI – 2000 Maribor, Slovenija),
  • avtorjev elektronski naslov in ORCiD,
  • Izvleček
  • besedilo članka (na primer po naslednji strukturi: Uvod, Metode, Rezultati, Diskusija in zaključek, Viri in literatura; glavna poglavja je možno razdeliti na podpoglavja, nadaljnje členitve ni).

V primeru, da je članek napisan v slovenskem jeziku, obvezno pripravimo še:

  • angleški naslov,
  • Abstract (angleški prevod naslova članka in slovenskega izvlečka, skupaj s presledki do 700 znakov),
  • Keywords (angleški prevod ključnih besed, skupaj do 8 besed),
  • Summary (angleški povzetek članka, skupaj s presledki do 8000 znakov).

V primeru, da je članek napisan v angleškem jeziku, obvezno pripravimo še:

  • slovenski naslov,
  • izvleček (slovenski prevod naslova članka in angleškega izvlečka, skupaj s presledki do 700 znakov),
  • ključne besede (slovenski prevod keywords, skupaj do 8 besed),
  • povzetek (slovenski povzetek članka, skupaj s presledki do 8000 znakov).

2. Tehnična navodila
Članek oddamo v digitalni obliki (.docx format). Format lista je A4. Širina vseh robov lista v programu Word je 2,5 cm. Zapis besedila je enostaven, brez oblikovanja (Normal style). Uporabimo pisavo Verdana, velikost pisave je 11, razmik med vrsticami je enojen. Označimo izključno krepki (naslovi in podnaslovi) ter ležeči (tujke) tisk. Besedilo je v celoti izpisano z malimi črkami, razen velikih začetnic in kratic.

Slikovno gradivo se pošlje v ločenih datotekah in je tudi umeščeno v besedilo na primerno mesto v samem dokumentu. Karte in grafikoni so v .ai, .cdr ali .svg formatu, fotografije in druge grafične priloge v .png ali .jpg formatu z ločljivostjo vsaj 300 dpi.

Posebnosti:

  • Ko je krajšava, okrajšava in kratica omenjena prvič, je v oklepaju naveden celoten naziv. Podobno v primeru, ko je pojem znan v angleškem jeziku, je naveden njegov prevod v oklepaju (primer: energetska mešanica (ang. energy mix)).
  • Decimalna števila so zapisana z vejico (primer: 54,6), tisočice in milijonice so ločene s piko (primer: 94.370, 2.079.797).
  • Številčno merilo karte je zapisano nestično (primer: 1 : 25.000).
  • Med številkami in enotami je presledek (primer: 2.864 m, 5,4 %), pri oznakah v potenci ni presledka (primer: 20.273 km², 9,2° C).
  • Dokument s člankom je poimenovan z imenom in priimkom prvega avtorja (primer: janez_novak.docx).
  • Pravopis in lektura je odgovornost avtorja.

3. Slike in tabele
Napisi slikovnega gradiva in tabel je pod elementom. Napis vsebuje zaporedno številko in naslov z virom (primer: Slika 1: Spreminjanje števila prebivalstva v Sloveniji v obdobju med leti 2010 in 2020 (Vir podatkov: SURS, 2023)). Napise pripravimo ročno, ne uporabljamo funkcije za avtomatsko označevanje in oštevilčevanje.

Tabele so brez posebne oblike, podobno kot preostalo besedilo.

Slike zasedajo največ pol strani, z izjemo večjih kart.

Karte ne vsebujejo naslova. Oblika besedila na karti je enaka obliki besedila v članku. Velikost pisave v legendi je 8, v kolofonu pa 6. V kolofonu so navedeni Viri podatkov in Avtor. Na karti uporabimo grafično merilo.

Za grafične priloge, za katere nimamo avtorskih pravic, pridobimo dovoljenje za objavo od lastnika avtorskih pravic. Pri tem v podnapisu dopišemo tudi avtorja slike. Ob oddaji prispevka priložimo dokazilo dovoljenja za objavo.

4. Citiranje v članku
V prispevkih sledimo načinu citiranja oz. navajanja literature po APA oz. APA standard. Podrobnosti tega načina citiranja najdemo v priročniku Publication manual of the American Psychological Association. Predstavljamo pravila za citiranje in navajanje virov po 7. verziji APA standardov, ki so izšla leta 2020.

a) Citiranje med besedilom

En avtor
Primer:
Čepič (2018)     ali     (Čepič, 2018)

Dva avtorja
Med oba priimka vstavimo veznik »in«.
Primer:
Avsec in Ferk Savec (2019)     ali     (Avsec in Ferk Savec, 2019)

Trije avtorji ali več avtorjev
Vsakič citiramo (tudi ob prvem navajanju) le prvega avtorja in dodamo »et al.«
Primer:
(Razpotnik et al., 2019)     ali     Razpotnik et al. (2019)

Če imamo več virov, kjer so trije, ali več avtorjev, ki imajo na začetku enake priimke, moramo navajati vse avtorje do vključno prvega različnega, da se izognemo dvoumnosti.
Primer:
Kapoor, Bloom, Montez et al. (2017)
Kapoor, Bloom, Zucker et al. (2017)

Če je isto misel ali idejo podalo več avtorjev in želimo navesti vse, potem jih med seboj ločimo s podpičjem. Uredimo jih po abecednem vrstnem redu glede na priimek prvega avtorja.
Primer:
(Bagiati in Evangelou, 2015; Hu et al., 2017; Lee in Kemple, 2014; Zaranis in Oikonomidis, 2016)

Če je isti avtor ali ista skupina avtorjev v enem (istem) letu izdala več del, letnicam dodamo črke a, b, c …. Iste oznake uporabimo tudi v seznamu virov na koncu. 
Primer:
Kostanjevec (2004a, 2004b)     ali     (Kostanjevec, 2004a, 2004b)

Če navajamo več del enega avtorja, dela razvrstimo po kronološkem vrstnem redu.
Primer:
(Foucault, 2008b, 2009, 2010).

b) Navajanje virov in literature na koncu članka

Seznam oblikujemo po abecedi. Virov ne številčimo in pred njimi ne dodajamo označevalcev (bullets). Na koncu vsakega vira je pika, razen če gre za elektronski vir.

Znanstveni članek:
Žiberna, I. in Ivajnšič, D. (2022). Spremembe rabe tal po mezoregijah v Sloveniji v obdobju 2000-2022. Journal for Geography/Revija za Geografijo, 17(2), 37-54. https://doi.org/10.18690/rg.17.2.2729

Monografija:
Kumer, P. (2019). Lastniki gozdov v Sloveniji. Založba ZRC. https://doi.org/10.3986/9789610501589

Monografija z uredniki namesto avtorjev:
Perko, D., Ciglič, R. in Zorn, M. (ur.). (2020). The geography of Slovenia: small but diverse (pp. 227-243). Springer. https://doi.org/10.1007/978-3-030-14066-3

Poglavje v monografiji:
Pipan, P. in Zorn, M. (2020). Public participation in earthquake recovery in the border region between Italy and Slovenia. Participatory Research and Planning in Practice, 147-167. https://doi.org/10.1007/978-3-030-28014-7_10

Članek iz spletnega časopisa:
Rokavec, Ž. (14. 2. 2017). Program Erasmus+: več možnosti za mednarodne izkušnje za študente iz socialno šibkih družin. Dnevnik. https://www.dnevnik.si/1042762647/lokalno/ljubljana/program-erasmus-vec-moznosti-za-mednarodne-izkusnje-za-studente-iz-socialno-sibkih-druzin

Članek iz tiskane revije:
Gaberšek, M. in Kocijančič, S. (2019). Prvi koraki v Arduino – sporočilo za stisko SOS. Tim: revija za tehnično in znanstveno izobrazbo mladine, 58(1), 22–25.

Zakon iz Uradnega lista:
Zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami (ZUOPP-1). (2011). Uradni list RS, št. 58/11, 40/12 – ZUJF, 90/12 in 41/17 – ZOPOPP. http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5896#

Spletna stran:
Eurostat. (2023). Urban-Rural Typology. Pridobljeno 14. 12. 2023 z https://ec.europa.eu/eurostat/web/rural-development/methodology

Recenziranje člankov

Članki se recenzirajo po pristopu dvojne slepe recenzije. Recenzijo opravijo znanstveniki in strokovnjaki z ožjega področja, ki ga obravnava članek. Če recenziji ne zahtevata popravka ali dopolnitve članka, se avtorju članka recenzij ne pošlje. Uredniški odbor lahko na predlog urednika ali recenzenta zavrne objavo prispevka.

Stroški oddaje članka
RG ne zaračunava nobenih stroškov za oddajo, obdelavo ali objavo člankov. Avtorji prejmejo en izvod publikacije brezplačno.

V primeru težav lahko kontaktiramo uredništvo:

Peter Kumer
Oddelek za geografijo
Filozofska fakulteta
Univerza v Mariboru
Koroška 160
2000 Maribor
e-pošta: peter.kumer@um.si