Prostorska razporeditev turističnih virov v narodnem parku Drina
Povzetek
Naravne značilnosti zaščitenih območij ponujajo takšne atrakcije, ki so v mnogih državah postale okvir za razvoj turizma in rekreacije. Turizem v zaščitenih območjih promovira naravo in prispeva k dvigu ravni znanja in ekološke zavesti ter je pomemben za gospodarstvo in zaposlovanje lokalnega prebivalstva. Cilj tega članka je identifikacija in valorizacija turističnih virov v Narodnem parku Drina. Najpomembnejša gospodarska dejavnost v Narodnem parku Drina, ki bi se morala razvijati in izboljševati v naslednjem obdobju, je turizem kot glavni gonilnik razvoja. Zato je fokus tega dela na predlogih za izboljšanje obstoječih in iskanje novih turističnih objektov v Narodnem parku Drina, z namenom obogatitve turistične ponudbe. Zaradi tega so bile analizirane možnosti gradnje izobraževalnih, kolesarskih in pohodniških poti, kot tudi ustrezna promocija in zaščita kulturne in zgodovinske dediščine, ki bi bila samooskrbna, omogočajoč uporabo takšnih objektov in lokacij kot novih virov za razvoj turizma. Ta članek opisuje koncept zaščite in cilje upravljanja, kot tudi prednosti in slabosti, ki jih je potrebno v prihodnosti izboljšati in ki zmanjšujejo konkurenčnost Narodnega parka Drina.
Prenosi
Literatura
Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine, 2014: Rezultati popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini 2013. godine.
Arhiva opštine Srebrenica, 2018: Odjeljenje za društvene djelatnosti.
Arhiva opštine Srebrenica, 2017: Odjeljenje za društvene djelatnosti.
Arhiva privredne komore Tuzlanske regije, 1986: Tuzla.
Enciklopedija Jugoslavije, 1983: Separat SR Bosna i Hercegovina, Jugoslovenski
Leksikografski Zavod, Zagreb.
Nezirović S, 2008: Turistički potencijali Srebrenice, monografija, Opština Srebrenica, Srebrenica.
Nezirović, S. 2012: Prirodno-geografske i društveno-geografske determinante turističko-geografskog razvoja sjeveroistočne Bosne, doktorska disertacija obranjena 27.11.2012. godine, Prirodno-matematički fakultet, Sarajevo.
Nezirović S, 2018: Turistički resursi regije Sjeveroistočna Bosna, univerzitetska naučna monografija, PMF, Univerzitet u Sarajevu, Sarajevo.
Pedološki tumači 1981-1984: Šipad IRC, Sarajevo, str. 1 - 20.
Posebno lovište Sušica, Lovnaosnova, 2005-2015: Srebrenica.
Republički zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa, 2015: Studija za proglašenje Nacionalnog parka Drina, Banja Luka.
Općine Srebrenica, 2018: Služba za urbanizam i stambeno-komunalne poslove, Srebrenica.
Općine Srebrenica, 2019: Služba za informisanje, kabinet načelnika općine Srebrenica.
Opština Srebrenica, 2017: Strategija razvoja opštine Srebrenica, 2018-2022, nacrt.
Copyright (c) 2019 Senada Nezirović, Belma Avdić
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 mednarodno licenco.