Uredniška politika

Uredniški odbor ima pravico odločati, ali je prispevek sprejet v objavo, določiti recenzente preko mednarodnega uredniškega odbora in, če je potrebno, zahtevati spremembe v vsebini, dolžini ali jeziku.

Ob posredovanju prispevka je potrebno posredovati še naslednje podatke o avtorju, ki je pristojen za dopisovanje: ime in priimek, naslov, e-naslov in telefonska številka. Podana mora biti izjava, v kateri se avtor in morebitni soavtorji strinjajo z objavo, navesti je potrebno, da prispevek ni bil predhodno objavljen in da ni v pripravi za objavo v kateri koli drugi publikaciji. Glavni urednik si pridržuje vso pravico, da prispevek zavrne, če le-ta ni v skladu z zgoraj navedenimi zahtevami.

Vsak članek najprej pregleda odgovorni urednik revije, sledi pa mu strokovna recenzija, ki jo opravita vsaj dva strokovnjaka iz področja objave, ki ju izbere odgovorni urednik (recenzenti so na podlagi odločitve odgovornega urednika lahko tudi člani uredniškega odbora). Odgovorni urednik na podlagi predloga recenzentov poda končno odločitev o objavi.

Cilj recenzijskega postopka je ugotoviti vsebinsko in tehnično primernost posameznega prispevka za objavo v reviji AMB.

Vsi sprejeti članki so dodatno lektorirani s strani lektorjev angleškega jezika.

Obveznosti recenzentov

Recenzenti morajo prejete prispevke obravnavati kot zaupne in ne smejo njihove vsebine kakorkoli posredovati drugim. Brez izrecnega soglasja avtorja ne smejo uporabiti neobjavljenih podatkov iz prispevka za lastno raziskovalno delo. Recenzenzija mora biti opravljena objektivno. Ugotovitve morajo biti izražene jasno in argumentirano. V kolikor recenzent presodi, da za opravo recenzije ni dovolj usposobljen mora to sporočiti uredništvu in od recenzije odstopiti.

Zakonske zahteve

Prispevek, ki je namenjen objavi, mora vsebovati izjavo, da je vse raziskave, izvedene na ljudeh, pregledala Etična komisija in so v skladu z etičnimi standardi, ki jih predpisuje Helsinška deklaracija (l. 1964). Razvidno mora biti, da so preiskovanci dali pisno soglasje k sodelovanju pri raziskavi.

Vsi članki, ki vključujejo delo z laboratorijskimi živalmi, morajo vključevati izjavo, da so bile vse študije opravljene v skladu z direktivo EU 2010/63/EU in so bile odobrene s strani ustreznih etičnih komisij za poskuse na živalih.

Navzkrižje interesov

Izjava o navzkrižju interesov je potrebna za vse prispevke, oddane za objavo v AMB. Če ni navzkrižja interesov, je treba izjavo o neobstoju navzkrižja interesov, vedno vključiti v prispevek.

Izjava, ki je vključena v prispevku, mora biti izrecna in nedvoumna ter mora zajeti vse morebitne navzkrižne interese (ali njihovo odsotnost), in sicer za vse avtorje.

V primeru, da avtorji nimajo konflikta interesov, morajo vključiti naslednjo izjavo:
Navzkrižje interesov
Avtor(ji) nimajo nazkrižnih interesov.

Odgovornost

Vsi zaključki, mnenja in podatki, objavljeni v prispevku, so izključno delo avtorja in ne izdajatelja ali uredništva. Izdajatelj in uredniki ne sprejemajo nobene kazenske odgovornosti za kakršne koli napake, ki bi bile tako storjene.

Preverjanje podobnosti vsebine člankov

Vsi predloženi rokopisi se pregledajo s programsko opremo DPV - Detektor podobnosti vsebin proizvajalca  Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko in z iThenticate, da se preveri, ali obstajajo prekrivanja ali podobno besedilo v prej objavljenih člankih.