Comparison of the expanded disability status scale and the functional independence measure in patients with multiple sclerosis
Primerjava uporabe razširjene lestvice stopnje zmanjšane zmožnosti (EDSS) in lestvice funkcionalne neodvisnosti (FIM) pri bolnikih z multiplo sklerozo
Povzetek
Teoretična izhodišča: Za objektivno oceno bolnikov z multiplo sklerozo, spremljanje njihovega stanja in poteka rehabilitacije potrebujemo ocenjevalne lestvice. Najpogosteje uporabljena lestvica pri bolnikih z multiplo sklerozo je EDSS, s katero pridobimo informacije o nevroloških okvarah. Glavna pomanjkljivost lestvice je, da je preveč osredotočena na zmožnost hoje in da ni dovolj občutljiva za spremljanje sprememb bolnika v času. FIM je najširše uporabljana lestvica v rehabilitaciji. Ocenjuje motorične in kognitivne sposobnosti bolnika pri opravljanju vsakodnevnih opravil. V raziskavi smo se osredotočili na primerjavo EDSS in FIM. Želeli smo ugotoviti uporabnost FIM pri bolnikih z multiplo sklerozo.
Metoda: Izvedli smo presečno raziskavo bolnikov z multiplo sklerozo, v kateri je sodelovalo 38 bolnikov. Delo je potekalo na način pogovora z bolnikom in s pregledom medicinske dokumentacije, kjer smo pridobili oceno EDSS. Bolnika smo nato ocenili z lestvico FIM. Pridobljene podatke smo statistično obdelali s programom IBM SPSS 25 ter jih grafično in tabelarno prikazali s pomočjo programa Microsoft Excel.
Rezultati: Statistična analiza je pokazala močno negativno korelacijo med EDSS in FIM (r = –0,731). Motorični del lestvice FIM je v visoki negativni korelaciji z EDSS (r = –0,732), kognitivni del pa v nizki negativni korelaciji (r = –0,262). Spol in trajanje bolezni na oceno FIM nista pomembno vplivala; starost je pokazala srednje močno negativno korelacijo (r =–0,396).
Zaključek: Ugotovili smo, da je FIM uporabna lestvica za rutinsko ocenjevanje bolnikov z multiplo sklerozo in jo posledično predlagamo v kliničnem okolju.
Prenosi

Copyright (c) 2022 Nastasja Čelan , Dušan Čelan , Breda Jesenšek Papež (Author)

To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 mednarodno licenco.