Interleukin response in patients treated with abbreviated laparotomy for severe intraabdominal sepsis

Citokinski odgovor pri bolnikih, zdravljenih z metodo odprtega trebuha zaradi hude sepse, povzročene z dogajanjem v trebušni votlini

  • Tomaž Jagrič Univerzitetni klinični center Maribor, Klinični oddelek za abdominalno in splošno kirurgijo
  • Maksimiljan Gorenjak Univerzitetni klinični center Maribor, Oddelek za laboratorijsko diagnostiko
  • Evgenija Homšak Univerzitetni klinični center Maribor, Oddelek za laboratorijsko diagnostiko
  • Bojan Krebs Univerzitetni klinični center Maribor, Klinični oddelek za abdominalno in splošno kirurgijo
Ključne besede: intraabdominalna sepsa, operacija, metoda odprtega trebuha, interlevkin-6, interlevkin-10

Povzetek

Uvod: Pro- in protivnetni citokini igrajo pomembno vlogo pri trebušni sepsi. Študije kažejo, da je poznejši protivnetni odziv za bolnika s trebušno sepso škodljivejši kot začetni pro-vnetni odziv. Zato smo preučevali serumske vrednosti protivnetnih in pro-vnetnih interlevkinov pri bolnikih s trebušno sepso, ki smo jih zdravili z metodo odprtega trebuha.

Metode: Izvedli smo prospektivno raziskavo 42 bolnikov, zdravljenih z metodo odprtega trebuha. Bolniki so bili razdeljeni v dve skupini: visoko tvegano skupino (več kot dve menjavi sistema do dokončnega zapiranja trebuha – 24 bolnikov) in skupino z nižjim tveganjem (dve ali manj menjavi sistema do zapiranja trebuha – 18 bolnikov). Izmerili in izračunali smo vrednosti in razmerja med pro- in protivnetnimi citokini prvi dan in deseti dan po prvem posegu.

Rezultati: Smrtnost je bila bistveno višja v skupini z visokim tveganjem (41,7-% v skupini z visokim tveganjem v primerjavi s 5,6-% v skupini z nizkim tveganjem; p = 0,012). V skupini z visokim tveganjem (22,5 pg/ml (IQR 5,25)) so bile ravni IL-10 v serumu bistveno višje kot v skupini z nizkim tveganjem (12,15 pg/ml (IQR 6,725)) (p = 0,012). Starost je bila pomembno povezana s smrtnostjo (p = 0,007). Logaritmična vrednost ravni IL-10 v serumu prvi dan (HR: 2,5; 95 % IZ: 1,109–5,638; p = 0,027) in mejna vrednost IL-10 (HR: 3,816; 95 % IZ: 1,047–13,910; p = 0,042) sta bili v multivariatni analizi pomembno povezani s slabšim potekom bolezni.

Zaključki: Bolniki, ki imajo prvi dan po posegu večji protivnetni odziv, imajo tudi dolgotrajnejši potek in višjo stopnjo umrljivosti. Koncentracija IL-10 v serumu prvi dan po operaciji lahko napove slabši potek bolezni pri teh bolnikih in bi lahko bila uporaben pripomoček pri načrtovanju zdravljenja.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Biografije avtorja

Tomaž Jagrič, Univerzitetni klinični center Maribor, Klinični oddelek za abdominalno in splošno kirurgijo

Maribor, Slovenija.

Maksimiljan Gorenjak, Univerzitetni klinični center Maribor, Oddelek za laboratorijsko diagnostiko

Maribor, Slovenija.

Evgenija Homšak, Univerzitetni klinični center Maribor, Oddelek za laboratorijsko diagnostiko

Maribor, Slovenija.

Bojan Krebs, Univerzitetni klinični center Maribor, Klinični oddelek za abdominalno in splošno kirurgijo

Maribor, Slovenija.

Objavljeno
2023-01-20
Kako citirati
Jagrič T., Gorenjak M., Homšak E., & Krebs B. (2023). Interleukin response in patients treated with abbreviated laparotomy for severe intraabdominal sepsis. Acta Medico-Biotechnica, 15(2), 17-25. https://doi.org/10.18690/actabiomed.238
Rubrike
Articles