Beliefs and viewpoints of family medicine physicians on approaches to identify and treat medically unexplained symptoms

Prepričanja in stališča zdravnikov družinske medicine o pristopih k prepoznavanju in zdravljenju medicinsko nepojasnjenih stanj

  • Vojislav Ivetić Univerza v Mariboru, Medicinska fakulteta, Katedra za družinsko medicino ; SAVA MED, d.o.o.
  • Tonka Poplas Susič Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta, Katedra za družinsko medicino
  • Klemen Pašić SAVA MED, d.o.o.
  • Polona Selič Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta, Katedra za družinsko medicino
Ključne besede: medicinsko nepojasnjena stanja, stres, družinska medicina, odnos zdravnik – bolnik, somatizacija

Povzetek

Namen: Namen prispevka je na podlagi analize mnenj identificirati prepričanja in stališča zdravnikov družinske medicine (ZDM) o pristopih k prepoznavanju in zdravljenju medicinsko nepojasnjenih stanj (MNS).

Metode: Uporabljene so bile kvalitativne in kvantitativne metode raziskovanja; namenski vzorec za izvedbo je predstavljalo pet fokusnih skupin (Maribor in Ljubljana) v obdobju od julija do septembra 2011. Ugotovitve so bile kot vprašanja uporabljene v kvantitativnem delu raziskave s slučajnostnim vzorčenjem (N = 90), povabljeni pa so bili ZDM iz celotne Slovenije (januar – marec 2012). Za analizo kvalitativnega materiala in proces kodiranja smo uporabili računalniško orodje ATLAS.ti 7, kvantitativne podatke smo statistično obdelali s statističnim programskim paketom SPSS 21.0.

Rezultati: V procesu kodiranja smo oblikovali 64 kod in jih razvrstili v osem kategorij. V kvantitativnem delu se je odzvalo 63 (70 %) povabljenih ZDM, ki so poudarili preprečevanje in zdravljenje bolnikov z MNS (84,1 %; n = 53), pomen dobre komunikacije z bolnikom v 77,8 % (n = 49), medtem ko je bilo 93,7 % (n = 59) ZDM mnenja, da jih bolniki z MNS izčrpajo, utrudijo in frustrirajo. Kot potencialne vzroke za MNS so ZDM opisali težave v bolnikovi interakciji z okolico (100 % , n = 63), pretekle in sedanje stresne dogodke (96,8 %, n = 61) ter skrite psihiatrične bolezni (68,3 %, n = 43). Kvaliteto obravnave bolnikov z MNS bi v največji meri izboljšalo izobraževanje s področja osnovnih psihoterapevtskih tehnik in na temo pristopa k težavnemu bolniku (95,2 %, n = 60) ter s področja veščin komuniciranja (95,2 %, n = 60).

Zaključek: Ugotovili smo, da slovenski ZDM namenjajo velik poudarek preprečevanju in zdravljenju bolnikov z MNS, hkrati pa jih ti bolniki izčrpajo, utrudijo in frustrirajo.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Biografije avtorja

Vojislav Ivetić, Univerza v Mariboru, Medicinska fakulteta, Katedra za družinsko medicino ; SAVA MED, d.o.o.

Maribor, Slovenija.

Tonka Poplas Susič, Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta, Katedra za družinsko medicino

Ljubljana, Slovenija.

Klemen Pašić, SAVA MED, d.o.o.

Spodnji Duplek, Slovenija.

Polona Selič, Univerza v Ljubljani, Medicinska fakulteta, Katedra za družinsko medicino

Ljubljana, Slovenija.

Objavljeno
2021-11-28
Kako citirati
Ivetić V., Poplas Susič T., Pašić K., & Selič P. (2021). Beliefs and viewpoints of family medicine physicians on approaches to identify and treat medically unexplained symptoms. Acta Medico-Biotechnica, 9(2), 47-57. https://doi.org/10.18690/actabiomed.138
Rubrike
Articles