• UMniverzum
    Št. 22 (2024)

    V novi zbirki aktualnih tem iz znanstvenoraziskovalnega in pedagoškega področja lahko v pričujoči številki med drugim preberete zakaj je pomembna odnosna kompetentnost učiteljev in staršev pri soočanju z medvrstniškim nasiljem in izzivi, ki jih prinašajo odnosi v šoli, da je energija vetra najhitreje rastoči obnovljivi vir energije in da lahko algoritmi sistemov umetne inteligence povzročijo tudi škodo. Podrobneje predstavljamo ekološko kmetijstvo ter možnost pridobivanja energije iz odpadkov in odpadnih voda. Ob porastu težav v duševnem zdravju mladih predstavljamo mednarodni projekt SMILE, katerega cilj je z naprednimi tehnologijami zagotoviti hitrejše in zgodnejše prepoznavanje tveganja za nastanek duševnih motenj pri mladih. V osrednjem intervjuju predstavljamo enega največjih strokovnjakov na področju analizne kemije, rubriko gostujoče pero pa smo tokrat namenili predstavitvi Nobelovega nagrajenca, ki je od nedavnega tudi častni doktor Univerze v Mariboru.

  • UMniverzum
    Št. 21 (2024)

    Pomladno-poletna številka ponuja nov pester nabor zanimivih prispevkov, s številnih znanstvenih področij in z zelo aktualnimi temami. V branje vam ponujamo prispevke iz nekaterih temeljnih področij, kot so ekonomija, prehrana in inovacije. Predstavljamo prihodnost nevronskih vmesnikov človek-stroj in projekt Nadgradnja nacionalnih raziskovalnih infrastruktur, ki nam je omogočil, da smo pridobili vrhunsko raziskovalno opremo, s katero želimo, po načelu odprtega dostopa, privabiti tudi številne domače in tuje vrhunske raziskovalce. Podrobneje predstavljamo znanstvenici s področja prava in jezikoslovja. Gledamo v prihodnost in ozaveščamo o pomenu dediščinske znanosti, hkrati pa izpostavljamo podnebno anksioznost in (ne)spanje v digitalni dobi, ki postajata resni težavi, predvsem med mladimi. Zavedamo se pomembnosti prenosa znanja in tehnologij v okolje, tudi na tuje trge, zato predstavljamo podporno mrežo EEN, katere del je vrsto let tudi naša univerza.  

  • UMniverzum
    Št. 20 (2023)

    V prenovljeni izdaji predstavljamo nekaj izmed številnih mejnikov svojih članic in dosežkov akademske skupnosti. Preizprašujemo se o aktualnih tematikah in predstavljamo številne novosti. Med drugim lahko preberete, da smo pionirji v razvoju novih zlitin, da kreiramo inovativne interaktivne izobraževalne programe, z recikliranjem ustvarjamo nove surovine, hkrati pa se ponekod vračamo nazaj, k tradiciji in nekdanjim praksam gojenja rastlin, ki so se izkazale za učinkovite. Predstavljamo priložnosti in izzive, ki jih prinašajo številni navidezno inteligentni znakovni in oblikovni sistemi. Sledimo evropskim smernicam za zeleni in digitalni prehod. Predstavljamo novo dekanico in dekane, ki so v tem letu začeli nov mandat in kar 70 doktoric in doktorjev znanosti, ki jih je rektor promoviral v preteklem študijskem letu. In še, preko intervjujev in pogovorov lahko bližje spoznate tudi nekaj izmed številnih članov naše akademske skupnosti, ki so nagrajeni in uveljavljeni ambasadorji izobraževanja in znanosti, prepoznani tako doma kot v svetu. O vsem tem in še več lahko preberete v najnovejši številki.